המאבק להשארת מסלול קו 9 בעזריאלי יוצא לדרך

לפני כ-3 שנים כאשר החלה להתגבש תוכנית הארגון מחדש והתקיימו פגישות בין נתיבי איילון לנציגי שכונות יד אליהו וכפר שלם, הדרישה הראשונה שעלתה הייתה הקישור לעזריאלי ולקרית הממשלה. הצעת תושבי השכונות התקבלה והוחלט כי קו 9 יוסט לדרך השלום ורח' קפלן ובכך ייתן מענה ישיר לתושבי שכונות דרום מזרח שצריכים להגיע ליעדים אסטרטגיים במרכז העסקים החדש. על מנת להשאיר על כנו את הקישור בין שכונות דרום מזרח לאזור רחובות קרליבך ויצחק שדה, הוחלט על קו 239 שנותן גם קישור טוב לרח' דיזנגוף.

כשהארגון מחדש יצא לדרך לצד טענות מוצדקות לגבי חלק מהשינויים (כגון דילול ציר יוספטל בבת ים, ניתוק חולון מתחנה מרכזית ודיזנגוף, הרעת הקשר בין תחנה מרכזית תל אביב לבי"ח שיבא וכדומה) התעוררו טענות נגד שינוי מסלול קו 9. טענות אלה הועלו על ידי קבוצה של אינטרסנטים צעקנים המגובים בקבוצה של שמרנים שמתנגדים לכל שינוי שיש במסלולים המוכרים, והצליחו ללחוץ על משרד התחבורה להחזיר את קו 9 למסלולו הישן. וכך החל מ- 5 באוגוסט יווצר מצב אבסורדי שבו קווים 9 ו- 239 יעשו חצי מהדרך כמעט את אותו המסלול בעוד שהקשר למקומות מרכזיים כגון עזריאלי, קרית הממשלה, מחנה הקריה ורכבת השלום עבור רובע המונה כ- 40,000 תושבים ינותק שוב! למי שטוען כי לפחות יהיה קישור בין בית מעריב לאיכילוב נשמח לענות כי קשר כזה יווצר ממילא עם הסטת קו 89 כדי שיעבור דרך בית החולים, כך שאין שום הגיון בכך שקו 9 יחזור למסלול הקודם.

רבים יודעים את זה, ובכללם ראשי נתיבי איילון ואנשי משרד התחבורה. מי שלא מבינים זאת הם קבוצה של אנשים בראשותה של תושבת יד אליהו, שרה מילוא, שבמסווה של "דאגה לשיתוף ציבור" כופים על משרד התחבורה החלטה שפוגעת בחלק ניכר מתושבי שכונות יד אליהו, כפר שלם, שכונת התקווה, נווה ברבור, ניר אביב, שכונת עזרא, נווה אליעזר ועוד שכונות רבות. כל זאת על מנת לדאוג לחצר האחורית שלהם כי הם לא רוצים ללכת ברגל לאוטובוס שעוצר 5 דקות מביתם. כך לדברי רכזת ועדת התחבורה של הפורום הירוק, סטלה אבידן. בימים אלה קיבלנו פניות רבות דרך מיילים וגם תגובות בבלוג זה שזועקים חמס, אך נראה שהגורמים במשרד התחבורה, נתיבי איילון ועיריית תל אביב הרימו ידיים, ואימצו את הדרך הקלה להחזיר את הקו למסלולו הישן ולא להתעמת עם מיעוט קולני שלא בוחל באלימות מילולית קשה (כך ראינו למשל בכנס של "תחבורה היום ומחר" שהתקיים ב- 27 ביוני).

אבל אנחנו לא נוותר עד שרוע הגזירה יתבטל. נפעל בשיתוף עם תושבי השכונות הנפגעות לכך שהבשורה הכי גדולה של הרפורמה לא תתמסמס בגלל מיעוט קולני שעושה את שירות הדוב הכי גדול, ומנתק 40,000 איש ממקומות חיוניים כל כך. אתם מוזמנים להצטרף לאירוע שפתחנו בפייסבוק ומי שרוצה לפעול באופן אקטיבי יותר, מוזמן להשאיר פרטים בדואר האלקטרוני של "תחבורה בדרך שלנו" וניצור איתו קשר.

להצטרפות לאירוע בפייסבוק

http://www.facebook.com/event.php?eid=188090944588753

פורסמה ב-29 ביולי 2011, ב-רה ארגון תחבורה ציבורית ותויגה ב-, , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 27 תגובות.

 1. אני לא יודעת מה קורה לכם אבל אתם כל כך דואגים לקווי דן כל כך הרבה קווים יש להם שמרוב עצים לא רואים את היער הם אפילו לא עוצרים בתחנות למשל שלשום בבוקר עמדתי בתחנה בגבול בת ים יפו והרמתי יד כדי שקו 18 יעצור לי והוא המשיך לנסוע

  • עניין הצפיפות ידוע לנו אבל זה אי אפשר לפתור ביום ולא בשבוע. כמה מהקווים הכי צפופים יתוגברו החל מ- 1 באוגוסט על חשבון קווים אחרים שבהם נוסעים מעטים. אנחנו ממשיכים לעקוב בכל מקרה.

 2. למה לא להחזיר לקו 9 רק את המעבר מאבן גבירול(התחנה ליד העירייה זו תחנה חשובה שעולים בה הרבה אנשים), להשאיר אותו בעזריאלי ולהסביר לאותו מיעוט שיש להם את קו 239 שמבצע את אותו מסלול בדיוק(אלא אם כן הם גמרו בית ספר בכיתה ב' כך שהם יודעים רק את המספרים מ-1 עד 10)?

 3. מה תוכנית הפעולה שלכם בנושא? אל תשכחו שהזמן שלכם מוגבל ביותר – פחות משבוע.

  • התוכנית תתגבש עד מחר אבל כרגע מה שנראה הוא שבשלב הראשון נצלם את הביקושים לקו 9 בעזריאלי. במקביל ננסה לתאם פגישה עם אנשי עיריית תל אביב האמונים על התחבורה (משה טיומקין). נחשוב אולי גם על מכתב והחתמת עצומות אבל אנחנו לא יודעים אם יהיה לנו זמן לכך. מומלץ להתעדכן. אם אתה רוצה לתמוך, תמסור את הפרטים שלך במייל.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל מי שמתנגד להגיע לתחנה הקרובה רגלית צריך או צריכה להתבייש על התנהגות בוטה וחסרת תרבות.

  ללכת רגלית 5 דקות זה בריא לגוף ולנפש.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חברים, משתתפים במחאתכם, אבל יש במקביל התארגנות של תושבי שדרות בן גוריון בתל אביב שהוספת קו 9 הפכה את חייהם לגיהנום. בבקשה אם אתם מארגנים עצומה – הציעו פתרון חלופי. כרגע בעקבות הרפורמה – עוברים בשדרת בן גוריון 355 אוטובוסים מדי יום . 140 מהם – הם קו 9 על שני מסלוליו. לא נוכל לתת לזה להימשך. אמן ויימצא פתרון שיספק את כולנו

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חברים, אנחנו נציגי וועד בית בשדרות בן גוריון שמתארגנים למחאה על הרפורמה הציבורית שהפכה את השדרה שלנו לתחנה מרכזית. כרגע עוברים במהלך יממה 355 אוטובוסים בשדרה, בשני המסלולים שלה. קו 9 מזרים 140 אוטובוסים ליום – 70 לכל כיוון. חיינו הפכו לגיהנום בעקבות כך ולא נוכל לחיות עם השארת הקו בשדרה. מציעים שבעצומה שלכם – תמצאו אלטרנטיבה שתאפשר לכולנו לנשום לרווחה.לא פחות חשוב. תודה, תושבי שד' בן גוריון

  • נכון להיום, קו 9 יוחזר למסלולו הקודם, כלומר יעבור ברח' ארלוזורוב במקום רח' בן גוריון. החלטנו לקדם אלטרנטיבה אחרת לקישור בין הצפון הישן לעזריאלי וזאת באמצעות הסטת קו 239 לרחובות דרך השלום וקפלן במקום קו 9 שיחזור למסלולו הישן. ככה שכרגע אין לכם מה לדאוג. מיום שישי קו 9 יחזור לרח' ארלוזורוב.

 7. שלחתי מייל בדרישה שקו 9 ימשיך לעבור דרך עזריאלי, אני מציעה
  מציעה שאדם אסרטיבי יעמוד בתחנה של עזריאלי הלך ושוב
  ויעביר עצומה, שלחו לי מייל של ד"ר טיומקין ואפגיז אותו
  במיילים בנושא הזה. אני לא מוכנה שיבטלו את תחנת עזריאלי
  לא יקרה!!!

 8. התח"צ אינה מהווה תחליף הולם לרכב הפרטי והניסיון לשפר את תנועת האוטובוסים נראה נמהר, לא מתוכנן ולא אחראי, עדיין אין אכיפה כנגד רכב פרטי שנוסע בנתיב תח"צ ועדיין לא מוכנה לוותר על הרכב שלי
  http://healworlds.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

  http://healworlds.blogspot.com/2011/02/blog-post_07.html

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה קורה עם כל התלמידים שלומדים בעירוני א' וגרים ברמת ישראל ובצרון גם ככה אין לנו קו 11.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צריך קו ישיר מדרום ת"א לעזריאלי, אני בעד הסבת קו 239 לעזריאלי

  • אנחנו גם בעד הסבת קו 239. פנינו עם ההצעה למשרד התחבורה ונעננו בשלילה. חייבים לאגד את כל נפגעי השינוי כדי שילחצו על מקבלי ההחלטות בתחום ושיחודש הקישור בין דרום מזרח תל אביב לעזריאלי.

 11. מעולה שהחזירו את קו 9!!! עכשיו שוב יש לנו איך להגיע לעבודה….. לא חשבתי שזה יקרה, כבר כמעט חיפשנו דירה חדשה כדי שיהיה לנו איך להגיע לעבודה… שלא יעזו לשנות שוב!!!!

  • את מודעת לכך שגם לפני החזרת קו 9 היה לך את קו 239 שהגיע למעשה לכל המקומות בהם קו 9 היה מגיע לפני הרפורמה ועכשיו למעשה יש כפילות לא קטנה בין הקווים 9 ו- 239.

   • כל קווי 39 לא הגיעו אפילו קרוב לאיפה שאנחנו עובדים… לצערנו חיינו והוצאנו מלא כסף על מוניות…

    • קו 239 נוסע ברחובות יצחק שדה, קרליבך, בן ציון ודיזנגוף. הנקודה היחידה בה לא היה כיסוי של קו 9 או קו 239 הוא בקטע הקצר של אבן גבירול בין קרליבך ללונדון מיניסטורס וזה קטע הליכה של פחות מ- 10 דקות.

    • זה שוב מצדיק את הטענה הראשונית – זה היה טעות לבצע רפרומה כה מקיפה במספר רב של קווים
     כאוס בלאגן, מירמור! היה צורך בטיפול נקודתי: שיפור קוסמטי בקווים כושלים הוספת קווים חדשים ועיבוי והוספת תדירות לקווים מבוקשים. כרגע אף אחד לא יודע איפה הראש ואיפה הזנב של כל הבלאגן ויקח עוד כמה פעימות עד שדברים יתחילו פחות או יותר להסתדר
     מבצעי הרפורמה הבינו את זה ומטרתם עכשיו זה לשרוד
     בשום אופן לא להועיל

 12. לפי דעתי צריך לשפר את הסימטריה בקו 9 ע"י הוצאתו מדובנוב ולסקוב והעברתו בחלקו הדרומי של אבן גבירול גם בכיוון דרום. מניסיון אישי זה יותר מהיר כי בשעות השיא יש פקקים בדובנוב, כתוצאה מהפקקים בקפלן. לא יזיק גם לשפר את הסימטריה בחלק הצפוני של המסלול כך שייסע על בן יהודה גם לכיוון צפון.

  • ששש אתה מעיר כמה זקנות שמרניות ועקשניות שנלחמו בחירוף נפש שקו 9 לא יזוז במילימטר ממסלולו "ההיסטורי". אם הא-סימטריה תבוטל מסדרונות משרד התחבורה ירעדו, וזה לא יעלה על הדעת. עזוב, אין פה רציונליות ואל תחפש אותה. זה קו שלא נוגעים בו.

   • מי קבע שהמיעוט הזה ייצג את דרום מזרח ת"א וביניהם את נוסעי קו 9? הרי זה לא שינוי מהותי, הקו לא מגיע "חס וחלילה" לעזריאלי אני כולה מדבר על שינוי קוסמטי שחוסך קצת פקקים. זה מכוון לשרה מילוא ושות'. ולגבי הקישור לעזריאלי – אתם מבינים שזה ש-239 מוסת לשם דווקא דרך יגאל אלון זה גם מסורבל יותר מאיך שקו 9 נכנס לשם ביולי(למרות שזה חוסך את הפקקים בדרך השלום) וגם עד 8:45(בשעות השיא) הקישור הזה לא מתממש בגלל הרמזור יגאל אלון-השלום. אז אפשר –

    1) להעביר את 239 ממשה דיין לכל אורכו ומשם שמאלה לדרך השלום(ניתן גם לעשות את זה כחלופה בשעות הבוקר בלבד)

    2) לאפשר פנייה שמאלה בכל שעות היום כשבשעות הללו תהיה פעימה קצרה והרמזור יפעל כרת"צ לקו 239 בלבד

    3) להעביר את קו 9 מעזריאלי בשעות הבוקר בזמן ש-239 מספק את הקישור ליצחק שדה-קרליבך. זו ההצעה הכי מפחידה, פשוט אין לי ביטוח חיים ואני מעז למרוד במסלול קו 9

    • המיעוט המעצבן מייצג את עצמו וכאמור הטענות שלהם לא רציונליות (גם העברה של 9 מלסקוב לאבן גבירול היא סוג של "מרידה במלכות" עבורם). לגבי ההצעות שלך: אנו דווקא המלצנו שעד השעה 9:00 קו 239 ייסע עד יצחק שדה ומשם יפנה להמסגר, דרך בגין ומשם קפלן. כך הקו יחבר את עזריאלי בכל שעות היום. מבחינת שאר האופציות: לקחנו בחשבון והתייעצנו בזמנו עם גורמי תחבורה ואמרו שזה קשה ליישום מבחינת תפעול של תנועה (במיוחד האופציה השנייה)

 13. דרך אגב, ההחלפות נוחות מאוד, כולל הירידיה והעלייה, לכן ניתן בנקל להשאיר את קו 39 במסלולו הקודם, ושתושבי רמת חן, יוכלו להחליף אליו מקו 57 באלוף שדה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: