חייל, קבל מת"ש על נסיעת יתר!

עוד לא הספקנו לעכל את המכה של ביטול הנסיעה חינם ברכבת בימי א' בבוקר ורעיון חדשמתבשל במטה הכללי: במקום שחיילים במדים ייסעו חינם בתחבורה הציבורית, יחולק רב-קו לכל חייל ובו יוטענו מספר נסיעות אותם אמור לעשות כל חייל בדרך לבסיסו. כך למשל, אם יוצא החייל לביתו בכל יום, יוטענו 10 נסיעות בשבוע לאותו החייל (2 נסיעות בכל פעם). אם חס וחלילה ירצה להחליף אוטובוס, כיוון שהקו הישיר לביתו מגיע אחת לשעה, יצטרך לשלם מדמי הכיס המצומקים שלו סכום לא מבוטל על הנסיעה. אם חס וחלילה ירצה לבקר את סבתו בקריה, אזי צרה עינם של האנשים המרוויחים עשרות אלפי שקלים ונוסעים ברכבי שרד.

גורם צבאי מסר כי המהלך יחסוך לצבא 25 מיליון שקלים. רק כדי לסבר את האוזן, 25 מיליון ש"ח מהווים כ- 0.4% מכלל תקציב הביטחון המוצהר (בפועל תקציב הביטחון גבוה יותר), אך במקום לחסוך בשומנים הרבים שיש בצבא, מנסים לחסוך במרכיב שיש לו השפעה מכרעת על החיילים הפשוטים, אלה הנותנים את גופם ונפשם תמורת סכום זעום. תשלום של 50 ש"ח על הנסיעה מתל אביב לחיפה ובחזרה, אינו דבר של מה בכך מבחינה כלכלית, אבל אל תתנו למקבלי ההחלטות בדרג הצבאי לבלבל אתכם עם העובדות. צה"ל רוצה להתייעל, דבר המבורך כשלעצמו, אך מדוע לעשות זאת על חשבון החוליה החלשה ביותר?
צדק חברתי?! את זה נשאיר לאזרחים.
אם תתקבל ההחלטה המסתמנת בנושא, לא בטוח שהצבא אכן יחסוך מההסדר החדש. הרי וכנראה הייתה סיבה טובה לצה"ל לעבור לפני כעשור להסדר נסיעות כולל, ללא תשלום. במידה ונחזור להסדר הקודם (ורק כרטיסיות הנייר יוחלפו בכרטיסים מגנטיים), הצבא יצטרך לממן, לפחות בבסיסים הבינוניים והגדולים, תקן של חייל שיהיה אחראי על הנושא. צעד זה יצריך הוצאות נוספות על תקנים, שיקזזו את החיסכון שנוצר מביטול ההסדר. חיילים נוספים ייסעו בטרמפים (כחיילים טירונים, שעפ"י ההסדר הקודם לא קיבלו כרטיסיות כיוון שלא נחשבו חיילים קבועים). הרי אלה היו הסיבות העיקריות למעבר להסדר הגלובלי בעיצומה של האינתיפאדה השנייה. אבל מישהו במשרד הביטחון כנראה כבר שכח את מה שהיה.
ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל קורא לכל מי שתנאי השירות של חיילינו חשובים לו, לצאת לרחובות ולמחות נגד אחד מהעוולות הציבוריות שפוגעות בילדינו, אחינו וחברינו. לא ניתן לאנשים בעלי שיקולים קצרי ראות לקבל החלטה המתפרשת כיריקה בפניהם של חיילנו. במוצאי שבת הקרובה (21.1.2012) בשעה 20:00, נפגין כנגד הפגיעה בתנאיהם הבסיסיים ביותר של חיילי צה"ל. אמנם לחיילים אסור להפגין – אך לא נשכח כי גם אנחנו היינו על מדים בעבר. 
דף המחאה:
קישור לעצומה:
עדכון: לאחר הסערה שעוררה הכוונה, נראה שבצה"ל מתקפלים. מדובר צה"ל נמסר כי "הנושא נמצא בעבודת מטה שטרם אושרה בצה"ל, וגם אם תתקבל לא תגרור כל פגיעה בזכויות החיילים. חיילי צה"ל ימשיכו לנסוע בנסיעות במדים כבעבר וללא כל הגבלה". אנו מקווים כי הדברים הללו אכן מהווים סוג של אות הרגעה וכי הצבא עומד מאחורי מילותיו ולא מנסה רק למסמס את הסערה. אנו מודים למי שפתח את העצומה ואת דף האירוע ונמשיך להיות עם האצבע על הדופק.

פורסמה ב-15 בינואר 2012, ב-פעילויות בשטח, צרכנות תחבורתית ותויגה ב-, , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: