האם ומתי משתלם לקנות כרטיס נסיעה תקופתי לסטודנט (סטודן)

מעודכן לאוקטובר 2012

שנת הלימודים האקדמאית תיפתח ב- 21.10 ואחד הדברים שסטודנטים רבים דואגים לעשות לפני פתיחת שנת הלימודים הוא לקנות כרטיס סטודנט מוזל לתקופה של שנה או סמסטר (הממותג באזור גוש דן כ"סטודן"). אחת השאלות הנשאלות בהקשר זה היא האם כדאי בכלל לרכוש כרטיס כזה ולהשקיע סכום משמעותי בעבור תקופה ארוכה? התשובה לכך מורכבת, והפכה מורכבת מתמיד החל משנה שעברה  כאשר הוכנס כרטיס המעבר התקף ל- 90 דקות בעקבות הארגון מחדש בגוש דן וכן נוספה האפשרות לקנות כרטיסיית/ערך צבור של סטודנט המקנה  33% הנחה. שינויים אלה הפכו את האפשרות של שימוש בכרטיסיות לעדיפות בחלק מהמקרים על קניית כרטיס סמסטריאלי או שנתי. במאמר זה חישבנו באמצעות נוסחה מתמטית פשוטה באיזה מקרים עדיין כדאי לקנות "סטודן" ובאיזה מקרים השימוש בערך צבור המותאם לסטודנט עדיף על קניית כרטיס במחיר של מעל אלף ש"ח לשנה. אך קודם כל הסבר על הפרופילים הקיימים.

השינויים בסוגי הנחות הסטודנט בשנת תשע"ג

החל משנת לימודים תשע"ב (שנה שעברה) מתאפשר לסטודנטים להטעין אחד משני הפרופילים הבאים:

פרופיל סטודנט מורחב – מאפשר קניית כרטיס "סטודן" סמסריאלי או שנתי. מכירתו של הכרטיס החלה בנקודות ההנפקה של אגד ושל דן, כשלשם הנפקתו נדרשת תעודת סטדונט בעלת תוקף ואישור לימודים תקף (או לתלמידי שנה א' – שובר תשלום מקדמה). תוקף הכרטיס הוא מ- 15.10.12 עד 14.10.13. בנוסף לאפשרות לנסוע חופשי באזור המוגדר, יש למחזיקי פרופיל זה בונוס חשוב ושימושי: הנחה של 50% בנסיעה בקווים בינעירוניים שמחוץ לאזור הכרטיס. הטבה זו משתלמת במיוחד לאלה שגרים רחוק מהבית, משתמשים בכרטיס העירוני הרלוונטי לאוניברסיטה בה הם לומדים אך צריכים לנסוע לבית ההורים בסופי שבוע. עבור אלה החיסכון בעקבות ההסדר יהיה גדול במיוחד.

פרופיל סטודנט רגיל – זהו פרופיל חדש שקיים מזה שנה. פרופיל זה מאפשר קניית כרטיסיה או "ערך צבור" ברב-קו בהנחה של 33% (שווה ערך להנחת זכאים). פרופיל זה מאפשר גם הנחה של 30% בקניית כרטיסיית שתי נסיעות בקו 400 (בני ברק – ירושלים) אך לא ברור אם הוא תקף בנסיעות עירוניות ארוכות אחרות שלא מאפשרות קניית כרטיסיית ניקובים. לשם עדכון פרופיל זה יש לגשת לנקודת ההנפקה של רב-קו עם אותם המסמכים שצריך להביא על מנת לקנות "סטודן". את הערך הצבור או הכרטיסייה ניתן לקנות אצל הנהג (בדומה לאופן בו קונים כרטיסיית נוער או פנסיונר).

כאמור, רפורמת המחירים שהתבצעה ביולי 2011 במקביל לפעימה השנייה של הארגון מחדש בגוש דן הפכה את הנסיעה באמצעות "ערך צבור" ללא קניית כרטיס "חופשי חודשי" לכדאית הרבה יותר עקב הכנסת כרטיס המעבר המאפשר החלפות במשך 90 דקות. אפשרויות מעבר דומות קיימות זה מספר שנים בירושלים ובחיפה (שם זמן ההחלפה המותר הוא 90 ו- 80 דקות בהתאמה). לכן כאשר אנחנו מחשבים את שווי כרטיס החופשי חודשי, לא כל נסיעה שמתבצעת נחשבת לצורך החישוב אלא רק נסיעות שמתבצעות שלא בטווח 80-90 דקות מהנסיעה הראשונה. נסיעות אלה נקראות "נסיעות לא רציפות". חילקנו את מחיר הכרטיס במחיר נסיעה בודדת לסטודנט אחרי הנחת "ערך צבור" (אחרי הנחת 33%) ואת התוצאה חילקנו ב- 12 במקרה של כרטיס שנתי וב- 4.5 במקרה של כרטיס סמסטריאלי. התוצאה – סף הכדאיות של הכרטיס, כלומר מהי כמות הנסיעות המינימלית שיש לנסוע בכל חודש (בממוצע) על מנת שיהיה משתלם לקנות כרטיס סמסטריאלי או שנתי. בטבלאות אלה הבאנו את כרטיסי הסטודנט הנפוצים ביותר, כלומר כרטיסי הסטודנט העירוניים והמרחביים של גוש דן, חיפה, ירושלים ובאר שבע (עירוני בלבד). נוסחה לחישוב סף הכדאיות במקרים אחרים מופיעה למטה.

טבלת סף הכדאיות של רכישת כרטיסי "חופשי חודשי" סטודנט (סטודן) – כרטיס שנתי

 

אזור הכרטיס

מפעילים

מחיר הכרטיס השנתי

מחיר נסיעה
רגיל

מחיר נסיעה
לאחר הנחת
סטודנט

שווי בנסיעות (שנתי)

סף הכדאיות

סטודן הגוש המרכזי
(תל אביב והסביבה,
מקביל לאזור 1)

דן, אגד,
קווים,
מטרופולין

1410

6.60

4.40

320

27 נסיעות לא רציפות

סטודן השרון (ערי השרון, מקביל לאזור 21)

דן, אגד, קווים, מטרופולין

966

6.60

4.40

221

18 נסיעות לא רציפות

סטודן גוש דן מרחבי (כל אזור גוש דן והשרון הדרומי)

דן, אגד, קווים, מטרופולין

1536

10.40

6.94

221

18 נסיעות לא רציפות

מרחבי ירושלים (כולל הרכבת הקלה) או עירוני חיפה

אגד, סיטיפס (בי-ם)

1410

6.60

4.40

320

27 נסיעות לא רציפות

רחובות – תל אביב

אגד, סופרבוס

1770

14

9.34

190

16 נסיעות

מטרופולין חיפה

אגד

1710

10.20

6.80

251

21 נסיעות לא רציפות

עירוני באר שבע

מטרודן

896

4.20

2.80

320

26 נסיעות

 

טבלת סף הכדאיות של רכישת כרטיסי "חופשי חודשי" סטודנט (סטודן)– סמסטר א' (תקף עד 1.3.13)

אזור הכרטיס

מפעילים

מחיר הכרטיס לסמסטר א'

מחיר נסיעה
רגיל

מחיר נסיעה
לאחר הנחת
סטודנט

שווי בנסיעות (סמסטר)

סף הכדאיות

סטודן הגוש המרכזי
(תל אביב והסביבה,
מקביל לאזור 1)

דן, אגד,
קווים,
מטרופולין

582

6.60

4.40

133

29 נסיעות לא רציפות

סטודן השרון (ערי השרון, מקביל לאזור 21)

דן, אגד, קווים, מטרופולין

408

6.60

4.40

92

21 נסיעות לא רציפות

סטודן גוש דן מרחבי (כל אזור גוש דן והשרון הדרומי)

דן, אגד, קווים, מטרופולין

634

10.40

6.94

91

20 נסיעות לא רציפות

מרחבי ירושלים (כולל רכבת קלה) או עירוני חיפה

אגד

582

6.60

4.40

133

29 נסיעות לא רציפות

רחובות – תל אביב

אגד, סופרבוס

730

14

9.34

78

17 נסיעות

מטרופולין חיפה

אגד

705

10.20

6.80

104

23 נסיעות לא רציפות

עירוני באר שבע

מטרודן

375

4.20

2.80

134

29 נסיעות

הערה: נסיעה רציפה היא נסיעה שכוללת החלפות במשך 80 דקות (בחיפה וקריות) או 90 דקות (באזור ירושלים, גוש דן והשרון) מהנסיעה הראשונה. ההסדר מופעל בשלב זה רק באזור גוש דן, חיפה (לא כולל הקריות, נשר וטירת הכרמל) וירושלים (לא כולל פרברים). במקרים שהכרטיס לא כולל אפשרויות מעבר (כמו בבאר שבע, מרחבי ירושלים וכדומה), כל נסיעה שמתבצעת (גם אם היא רציפה) נכנסת לחישוב, ולכן יותר כדאי לקנות כרטיס שנתי או סמסטריאלי במקרה כזה.

כפי שניתן לראות סף הכדאיות לקניית כרטיס סטודנט עירוני הוא 27-29 נסיעות בחודש (בהנחה שמשתמשים בערך צבור). כלומר הכרטיס כדאי בוודאות עבור מי שנוסע ללימודים 4 פעמים בשבוע ומעלה, כאשר גם במקרה של 3 ימי לימודים הכרטיס עשוי להיות כדאי, במידה ומבצעים כמות קטנה של נסיעות שלא לאוניברסיטה. במילים אחרות, אם אתם נוסעים קבוע לאוניברסיטה בתחבורה ציבורית לפחות 3 פעמים בשבוע, הכרטיס הסמסטריאלי/שנתי עדיין משתלם יותר מהנחת ערך צבור. בכרטיסים המרחביים הסף הזה נמוך אף יותר ומספיק לנסוע לאוניברסיטה 3 פעמים בשבוע בכל מקרה על מנת שהכרטיס יהיה משתלם. מי שעיקר השימוש שלו בתחבורה הציבורית הוא בנסיעות לאוניברסיטה ובחזרה, מומלץ שירכוש כרטיס סמסטריאלי. מי שעבורו התחבורה הציבורית היא הדרך היחידה בה הוא מתנייע או מרבה להימצא באוניברסיטה גם בפגרות (למשל על מנת להגיש עבודות), מומלץ שיקנה כרטיס שנתי המגלם הנחה גדולה יותר. כמו כן, מי שלומד למשל בטכניון או באונ' בן גוריון וגר בדירה בשכונה רחוקה באותה עיר, אך בית הוריו נמצא בעיר רחוקה, יימצא את ההנחה של 50% בנסיעות בינעירוניות כמועילה ביותר ולהשתמש בכרטיס הסטודנט העירוני (זאת בהנחה שהוא מתנייע באופן קבוע בתחבורה הציבורית).

למי לא כדאי לרכוש כרטיס סטודנט שנתי או סמסטריאלי? קודם כל לאלה שנוסעים לאוניברסיטה פחות מ- 3 פעמים בשבוע ולא משתמשים בתחבורה הציבורית לצרכים אחרים. אך חוץ מזה, מי שמרבה להשתמש ברכבת בנסיעותיו, לא מומלץ שירכוש את הכרטיס מכיוון שאין כרטיס סטודנט משותף עם הרכבת. הדבר נכון למשל למי שנוסע לאוניברסיטת תל אביב במחירים מופקעים מבת ים, חולון או מערב ראשל"צ אך גם לסטודנטים אחרים. כמו כן, אלה שעיקר הנסיעה שלהם היא בינעירונית (למשל הנוסעים מירושלים לאוניברסיטת בר אילן בקו 400) מומלץ שישתמשו בפרופיל הסטודנט הרגיל המקנה הנחה של 30% בקניית שתי נסיעות בינעירוניות.

לסיכום: למרות השחיקה המסוימת בכדאיות קניית כרטיסי החופשי חודשי לסטודנטים עקב הכנסת הנחת ערך צבור מיוחדת לסטודנטים ורפורמה במחירי הנסיעה בגוש דן, עדיין מדובר בהשקעה משתלמת מאוד עבור רוב הסטודנטים. ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל מאחלים לכלל הסטודנטים שנת לימודים פורייה, מוצלחת ועם כמה שפחות בעיות נגישות.

נספח:

נוסחה לחישוב סף הכדאיות – לכרטיס שנתי (בשביל לחשב את זה לכרטיסים אחרים)

לחישוב מחיר נסיעה לאחר הנחת סטודנט (ערך צבור): מחיר נסיעה בודדת רגיל * 0.667. למשל אם מחיר הנסיעה הוא 6.60 נכפיל אותו ב- 0.667 ונקבל סכום המתקרב ל- 4.40 ₪.

חישוב שווי הכרטיס השנתי בנסיעות. מחלקים את מחיר הכרטיס השנתי במחיר הנסיעה שהתקבל לאחר הנחת הסטודנט ומקבלים את השווי בנסיעות. למשל סטודן של אזור תל אביב עולה 1410 ₪, מחלקים אותו ב- 4.40 (בקרוב) ומקבלים את שווי בנסיעות.

על מנת לחשב את סף הכדאיות לחודש מחלקים את השווי בנסיעות ב- 12 חודשים ומעגלים כלפי מעלה. למשל מחלקים את 322 הנסיעות ששווה הסטודן של תל אביב ב- 12 ומקבלים בערך 27 נסיעות.

במידה והכרטיס כולל יותר מקוד מחיר אחד (כמו בכרטיסים מרחביים) – יש לחשב לפי המחיר הגבוה ביותר. למשל במרחבי גוש דן סף הכדאיות מחושב על פי המחיר המקסימלי לנסיעה של 10.40 ₪.

 

נוסחה לחישוב סף הכדאיות – לכרטיס הסמסטריאלי

זהה לחישוב הכרטיס השנתי למעט העובדה שמשתמשים במחירים של הכרטיס הסמסטריאלי ובשביל לחשב את סף הכדאיות מחלקים את מספר הנסיעות ב- 4.5 (מספר החודשים שהכרטיס הסמסטריאלי תקף).

פורסמה ב-17 באוקטובר 2012, ב-צרכנות תחבורתית ותויגה ב-, , , , , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 37 תגובות.

 1. אחלה פוסט.
  בשורה השנייה של הפסקה השנייה בנספח – לא התכוונתם לכתוב "4.67" במקום "4.27"?

 2. האם ידוע כיצד תינתן ההנחה בנסיעות הבין עירוניות? שכן הרב כן טרם הוטמע באוטובוסים האלו.
  אולי רק ע"י הצגת כרטיס סטודנט תינתן ההנחה?

 3. תודה רבה על הפירוט אתם נהדרים !

  נ.ב משרד התחבורע זה פשוט דרעק

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה עם רכבת? אין הנחה גם ברכבת עם כרטיס סטודנטיאלי שנתי?

 5. האם ידוע כיצד תינתן הנחה בקווים בינעירוניים של נתיב אקספרס (נתניה- תל-אביב)?

  • ההנחה של 50% תינתן. למי שיש כרטיס "חופשי סמסטריאלי" או "חופשי שנתי" בכל קווי התחבורה הציבורית בישראל של כל המפעילים (למעט הרכבת). הנחה של 33% תינתן בהטענת ערך צבור או כרטיסיות, בכלל זה ב"נתיב אקספרס". בשביל זה יש צורך לגשת לעמדת הנפקה ולשנות את הפרופיל לפרופיל סטודנט. כיצד בדיוק זה יתבצע, אנו צריכים לראות.

   • החופשי השנתי/סמסטריאלי ה־"רגיל" של גוש דן ואזור השרון כולל את חברות אגד, דן, מטרופולין וקווים
    נתיב אקספרס לא תופסים ממנו, בשבילם צריך חופשי שנתי מיוחד
    אני גר בשרון ולומר בבר־אילן, לנתיב אקספרס יש קו אחד שמתאים לי ונוסע בכיוון (618), אך הוא פועל בתדירות מאד נמוכה ומסתיים מוקדם יחסית, בשעה 18:00, כך שבכל מקרה אני נאלץ הרבה פעמים לקחת קווים אחרים
    בגלל זה אני מעדיף ליסוע בשני אוטובוסים של אגד־דן־קווים בחופשי השנתי במקום בקו האחד של נתיב אקספרס.
    לדעתי זו שגיאה חמורה מצדם שהבדילו את עצמם משאר החברות באזור.

    • הסיבה לכך ש"נתיב אקספרס" לא שותפים להסדר של גוש דן היא שהחברה לא שותפה לתהליך הארגון מחדש (דבר דומה, ואף חמור יותר קורה עם "סופרבוס" וויאוליה שפועלות בדרום תל אביב ונוסעות לכיוון רמלה-לוד). לגבי קו 618 – עם כמה שהוא קו יחיד שלא מחייב החלפה כניסתו לבני ברק מעכבת אותו מאוד, וכל עוד לא שינו את המסלול שלו, הוא לא אופציה טובה ועדיף לקחת באמת שני קווים של "דן"/"קווים"/"אגד"/מטרופולין

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  האם יש הנחה ב"נתיב אקספרס? ( אני גר בנתניה ולומד במכון וינגייט)

 7. האם יש הנחה של 50%/33% בנסיעה מתל אביב לחדרה באגד?

  אני גר ברמתן גן ונוסע להורים

 8. כרגע שוחחתי עם מוקד המידע של נתיב אקספרס, ולדברי הנציג אין הנחת סטודנט לקווי נתניה-תל אביב.
  האם זה נכון?

  • כנראה הוא התכוון שאין כרטיס סמסטריאלי/שנתי מנתניה לתל אביב (שזה מחדל בפני עצמו). מה שכן, אמורה להיות כרטיסייה/ערך צבור שנותנת 33% הנחה לסטודנט. ההנחה תקפה אצל כל המפעילים.

 9. איפה אפשר להשיג כרטיס "סטודן"?

  • אם יש לך כרטיס רב-קו ואת סטודנטית עם תעודת סטודנט בתוקף – כל מה שצריך זה לגשת למרכז רב-קו הקרוב של החברה בה הנפקת את הכרטיס לראשונה , לעדכן את הפרופיל שלך, ושם גם אפשר לטעון חופשי-סטודנטיאלי מתאים ואז ההנחה שלך היא 50%. (לא חייבים ואז ההנחה היא 33% ולא 50%)

 10. אין לי כרטיס רב-קו ואני לא יודעת מאיפה משיגים את זה. אפשר לקבל מנהג האוטובוס או שאפשר לרכוש מכל תחנה מרכזית?
  את השאר הבנתי…
  תודה 🙂

 11. רכשתי בשנה שעברה (ב4.11) כרטיס סטודן שנתי לאזור גוש דן. הבנתי כי כרטיס שנרכש החל מתחילת נובמבר יהיה תקף לשנה קלנדרית ולא רק עד ה15.10, אבל עכשיו בדקתי את הכרטיס והוא תקף רק עד ה15.10. אני מתכוונת להגיע עם הכרטיס למשרדי דן בתחנה המרכזית ולדרוש את הארכתו של הכרטיס. האם ידוע למישהו היכן אני יכולה למצוא אסמכתא לעניין הזה? כוונתי היא להנחיה כתובה של משרד התחבורה או משהו בדומה לכך.

 12. מה עלי לעשות ע"מ לקקבל כרטיס סטודנן בתחבןרה ציבורית אם עדין איןלי תעודת סטודנט?
  המכללה שלי מחקבלים תעודת סטודנט רק לקראת חנוכה. מה עלי לעשות??????????

 13. האם האפשרות לרכוש חופשי חודשי שנתי סטודנט- תלויה באיפה ממוקם מוסד הלימודים שאני אלמד בו? אני גרה באיזור השרון, עובדת בתל אביב ומתחילה ללמוד בערב בטכניון, בחיפה. זה אומר שאני צריכה לרכוש חופשי חודשי לתל אביב, בנוסף לתשלום עבור נסיעות מתל אביב לחיפה 4 פעמים בשבוע. האם אוכל לרכוש חופשי חודשי שנתי במחיר סטודנט למרות שהנסיעות איתו לא יהיו ישירות למוסד הלימודים בו אלמד?

 14. האם כרטיס "סטודן" שנתי תקף רק לאיזור שבו נמצא מוסד הלימודים שלי?
  אני גרה באיזור השרון, לומדת בחיפה, בטכניון, לימודי ערב, אבל עובדת בבקרים בתל אביב.
  זה מצריך ממני לרכוש חופשי חודשי של איזור השרון + גוש דן, בנוסף לכרטיסי נסיעות לחיפה מתל אביב.
  האם אוכל לרכוש כרטיס סטודן שנתי עבור נסיעות מאיזור השרון לתל אביב?

  • למיטב ידיעתנו, לא אמור להיות קשר בין מוסד הלימודים בו את לומדת לעצם זכאותך להנחת סטודנט. את פשוט צריכה לגשת עם אישור הלימודים של טכניון ולגשת לעמדת ההנפקה של החברה בה את רוצה להנפיק את הכרטיס סטודנט. מקווה שלא יעשו לך בעיות. בכל מקרה יש לך גם הנחה על נסיעה בינעירונית כך שאת אמורה ליהנות משני העולמות. דני.

  • האם כרטיס "סטודן" שנתי תקף רק לאיזור שבו נמצא מוסד הלימודים שלי?
   אני גרה באיזור השרון, לומדת בחיפה, בטכניון, לימודי ערב, אבל עובדת בבקרים בתל אביב.
   זה מצריך ממני לרכוש חופשי חודשי של איזור השרון + גוש דן, בנוסף לכרטיסי נסיעות לחיפה מתל אביב. האם אוכל לרכוש כרטיס סטודן שנתי עבור נסיעות מאיזור השרון לתל אביב, גם אם אני לא לומדת בתל אביב?

 15. דיברתי עם מודיעין מטרופולין – ושאלתי אותם את אותה השאלה – והם ענו לי שזה לא רלוונטי לנסיעות שהן לא לאיזור שבו נמצא מוסד הלימודים. כולל כרטיס סטודן שנתי. יש איזה שהוא טלפון במשרד התחבורה שיודע לענות מה החוק אומר? אני מבולבלת לגמרי.

 16. אני מה זה שונא את הרמקול שמכריז על התחנה הבאה בדן

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לי רב קו עם פרופיל סטודנט ורכשתי מנוי סמסטריאלי בחברת "דן" (הנחה 50% בכל נסיעה בודדת בכל הארץ).
  וכשעליתי לאוטובוס עירוני בירושלים של אגד, הנהג לא הסכים למכור לי נסיעה בודדת ב3.30 (50% הנחה), למרות של פי תקנות משרד התחבורה ההנחה היא גם על נסיעה בודדת.
  אני רוצה להגדיש שהאירוע קרא לי מספר פעמים רק באוטובוס עירוני בירושלים,

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני חושבת שהכרטיס לא משתלם לאלו הנוסעים 3 פעמים בשבוע. בחודש מספר הנסיעות עומד על 24 נסיעות (כלומר עוד 3 נסיעות לא רציפות במהלך החודש). בחישובים שלך לא הכללת את ימי החופשה הרבים שיש בעקבות בחינות וכו' (אלו מוסיפים נסיעות לא רציפות נוספות). נכון שבאים לאוניברסיטה למבחנים אבל ברוב השבוע נשארים בבית ללמוד. חלק אף נוסעים חזרה לביתם. באופן פרדוקסלי חופשי חודשי של סימסטר א (שבו כמעט ואין חופשות) זול יותר מזה של סמסטר ב'. יתכן ואלו הנוסעים 3 פעמים בשבוע, משתלם להם לקנות רק עבור סימסטר א' בלבד. מצד שני חופשי שנתי חוסך את כאב הראש של קניית כרטיסיה…

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מסכים עם המשתמש שמעליי… הטבלה מניחה שאנו נוסעים בכל חודש כמות שווה של נסיעות, כאשר רובנו לא נוסעים באוטובוסים בכלל בין יולי לאוקטובר. חלקנו נוסעים באוטובוסים כמעט רק בשבועות של הלימודים – שהם 26 שבועות בשנה ולא 52.

 20. איזה מין ארגון אתם? שנתיים אתם קיימים ולא הגעתם לשום הישג התח"צ עדיין חרא בכל המובנים בקושי 2700 תומכים… אני קורא פה דברים עוד מימי הרפורמה, שום דבר טוב לא קרה מאז למרות פעילותכם. זה עצוב, אבל בינתיים יותר ויותר אנשים(כולל אני) עוברים למכונית, לא רק בגלל שאין אוטובוסים בשבת, גם באמצע השבוע כבר אי אפשר להתנייד באוטובוסים כראוי. חשבתי שזה מה שאתם רוצים לשנות, אבל עבר שנתיים ומשרד התחבורה והחברות השונות לא סופרים אתכם.

 21. תודה רבה על המידע.

 1. פינגבק: הנחות לסטודנטים בקניית מחשב נייד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: