התחבורה הציבורית ביום הזיכרון ויום העצמאות 2018

250px-Flag_of_Israel.svg

יום העצמאות שונה משאר ימי השבתון בכך שכחג הנטול צביון דתי, מופעלת בו תחבורה ציבורית במתכונת חלקית. מדי שנה, עולות שאלות כגון "כיצד פועלת התחבורה הציבורית ביום הזיכרון?", "כיצד פועלים אוטובוסים ביום העצמאות?", "האם תפעל רכבת ביום העצמאות?" ושאלות דומות. פוסט זה יעשה לכם כמדי שנה סדר בדברים, אך הפעם באופן מרוכז ומתומצת יותר.

ככלל, עד לפני שנים מועטות, בעיה כרונית שהעיבה על הניידות בתחבורה הציבורית הייתה שעת תחילת שירות מאוחרת בחלק מקווי השירות העירוניים ובינעירוניים. בערים כמו אשדוד, אשקלון, נתניה וקווי 'אגד' בבת ים וחולון החלה התחבורה הציבורית בשעות הצהריים (בין 13:00 ל- 15:00!) ובאחרות בשעות הבוקר המאוחרות (10:00-12:00). שמדיניות תחילת השירות נקבעה באופן בלעדי על ידי המפעיל והייתה נתונה לשיקול דעתו השרירותית. בעקבות פניית "תחבורה בדרך שלנו" לגורמים במשרד התחבורה, הוצאה לפני 3 שנים הנחייה על פיה קווי השירות יחלו לפעול כבר בשעות הבוקר המוקדמות. גם השנה תחבורה בדרך שלנו עמדה גם השנה על המשמר. ואכן במרבית הערים השירות יחל לפני השעה 8:00, לפחות בחלק מקווי השירות שפועלים, ועל כך פירוט בהמשך. אך נפרט לפי הסדר.

פעילות התחבורה הציבורית בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה

ככלל תפעל הרכבת והאוטובוסים בערב יום הזיכרון (17.4.18) במתכונת יום חול. יחד עם זאת, לאחר השעה 19:00 יחולו צמצומי שירות מסוימים בקווי האוטובוס התדירים כתוצאה מכמות הנוסעים המועטה ביחס לימי חול. לפי לוחות הזמנים הרשמיים מדובר בצמצום תדירות מינורי, אך מניסיון העבר ייתכן ונסיעות נוספות לא תצאנה, כך שיהיה ניתן להרגיש את השינויים היטב. רכבת ישראל תפעל לפי לוח הזמנים הרגיל.

פעילות התחבורה הציבורית ביום הזיכרון ובליל יום העצמאות 2018

את פעילות התחבורה ביום הזיכרון (18.4.2018) ניתן לחלק לשניים: פעילות בשעות הבוקר והצהריים; ופעילות בשעות אחר הצהריים וליל יום העצמאות. ככלל, בשעות הבוקר והצהריים יפעלו האוטובוסים והרכבות לפי לוח הזמנים של יום חול. בכלל זה יפעלו קווי תגבור מהשכונות וקווי התלמידים. כמו כן, יתוגברו הקווים לבתי העלמין הצבאיים; והמשפחות השכולות יזכו ל- 50% הנחה בנסיעה ברכבת בהצגת תעודה מתאימה.

החל משעות אחר הצהריים (בסביבות 15:00) יחולו שינויים בלוחות הזמנים של האוטובוסים והרכבות. הקווים השכונתיים וקווים דלילי נוסעים נוספים יפסיקו את פעילותם בהדרגה, בעוד תדירות הקווים האחרים תצטמצם בהדרגה. גם רכבת ישראל תצמצם את כמות הרכבות, וברוב הקווים הן תפעלנה בתדירות של פעם בשעה. חלק מהרכבות בקו תל אביב-חיפה יעצרו הרכבות גם בתחנות הביניים הפרבריות. בשעות הערב, בעת חגיגות יום העצמאות ובמות הבידור, יתוגברו חלק מהקווים למקומות אלה, ומקצתם אף יסיימו את השירות בשעה מאוחרת יותר מהרגיל (בסביבות 1:00). גם מקצת מהקווים הבינעירוניים לכיוון תל אביב יתוגברו בשעות הערב.

קווי הלילה ביום העצמאות

ביום העצמאות יפעלו קווי הלילה במתכונת מלאה בין השעות 0:00 ל- 4:00. קווי הלילה הם פרויקט הדגל של משרד התחבורה בעשור האחרון, והמשרד אף הוציא הודעה לעיתונות מיוחדת וחגיגית בנושא. ואכן למשרד התחבורה יש במה להתגאות, וקווים אלה בהחלט לא צפויים לנסוע ריקים בליל יום העצמאות.

פעילות התחבורה הציבורית ביום העצמאות 2018

פעילות התחבורה הציבורית ביום העצמאות תתחדש בהדרגה בשעות הבוקר. ביום זה יופעלו רק קווים מרכזיים (קווים רבים לא יפעלו כלל) בתדירות נמוכה שנעה בין 20 דקות בקווים הראשיים לפעם ב- 30 דקות עד פעם בשעה במרבית הקווים העירוניים. להלן סקירת תמונת מצב כללית בערים הגדולות.

  • גוש דן – מרבית מקווי דן יחלו את פעילותם בשעה 8:00, כאשר מקצת הקווים יתחילו את פעילותם ב- 6:30-7:00. תדירות הקווים הראשיים (למשל קו 1) תהיה פעם ב- 20 דקות בעוד שתדירות טיפוסית של רוב הקווים תהיה 30-45 דקות. קווי בקעת אונו יפעלו בתדירות טיפוסית של 30-60 דקות ויחלו את פעילותם בסביבות 7:00. באופן דומה, הקווים העירוניים של פתח תקווה יפעלו מסביבות 7:00 וגם הם יפעלו בתדירות של פעם-פעמיים בשעה כאשר רק מקצתם פועלים. קווי 'אגד' (מאלה שפועלים ביום העצמאות), יחלו את פעילותם ב- 6:30-7:30 אך תדירותם תהיה לרוב פעם בשעה, ורק בשעות אחר הצהריים תעלה לפעם בחצי שעה. פעילות הקווים בבני ברק תחל מוקדם יותר והמתכונת שלהם תהיה קרובה למתכונת יום חול (לרבות קווי בתי הספר).
  • ירושלים – מרבית הקווים יחלו לפעול בסביבות השעה 7:00. תדירות הקווים תנוע בין 20 דקות לקווים העורקיים ל- 30-60 דקות בקווים האחרים. כמו כן תפעל הרכבת הקלה במשך כל הלילה (בשינוי מסלול) ובמהלך שעות היום בתדירות של 10-12 דקות (פרטים מלאים כאן).
  • חיפה – קווי המטרונית יפעלו לאורך כל שעות היום בתדירות נמוכה יחסית של 15-20 דקות כאשר קו 1 יפעל 24 שעות ביממה ובתדירות של 10-20 דקות. בין שאר הקווים – רק מקצת מהקווים העיקריים יחלו לפעול בשעות הבוקר (לרוב בסביבות 8:00), בעוד שעיקר הקווים יחלו לפעול בסביבות 12:00. תדירות הקווים הטיפוסית היא בין 30 דקות לקווים העמוסים (בשעות אחר הצהריים תדירות של חלקם עולה לאחת ל- 20 דקות) ל- 45-60 דקות אצלשאר הקווים.
  • באר שבע – מרבית הקווים שפועלים ביום העצמאות יפעלו החל מהשעה 7:00. תדירות הקווים הטיפוסית: 30 – 60 דקות, עם נטייה לעליית תדירות ככל שמתקרבים לשעות הצהריים.
  • הקווים העירוניים בשאר הערים יפעלו פחות או יותר באותה המתכונת: רק מקצת הקווים יפעלו. אלה שיפעלו, יחלו את השירות בין 7:00 ל- 8:00 וינועו בתדירות שנעה בין פעם לפעמיים בשעה.
  • הקווים הבינעירוניים – בקווים הבינעירוניים קיימת שונות בין עיר לעיר ובין מפעיל למפעיל אך העיקרון זהה: יפעלו רק הקווים העיקריים, לרוב בגרסאות המאספות שלהם (למשל קו 561 יפעל מתל אביב לכפר סבא דרך פתח תקווה במשך כל היום, בעוד שקו 567 המהיר יותר לא יפעל) בתדירות נמוכה שלא עולה עד חצי שעה (למעט מספר קווים עורקיים המשרתים את המגזר החרדי). מרבית הקווים מתחילים לפעול בין 7:00 ל- 9:00, אך בדומה לשנים האחרונות יופעלו מספר קווי 'אגד' מתל אביב לירושלים ולערים נוספות כבר מ- 5:30 על מנת לפזר את המבלים.
  • פעילות רכבת ישראל ביום העצמאות – עד השעה 16:00 תפעל רכבת ישראל במתכונת מצומצמת של רכבת אחת לשעה בכל קו. כמו כן, חלק מהרכבות בין תל אביב לחיפה יעצרו גם בתחנות הביניים הפרבריות. מסביבות 16:00 ועד חצות יתוגברו הרכבות, בין השאר כדי להסיע את החוגגים ל"מצעד האור" שיתקיים בתל אביב. פרטים נוספים ניתן למצוא כאן. כמו כן לוחות הזמנים ליום הזיכרון ויום העצמאות מעודכנים באתר רכבת ישראל.

פרטים מלאים אודות לוחות הזמנים לכל קו בנפרד, ניתן למצוא באתר לוחות הזמנים של משרד התחבורה, אתרי מפעילות התחבורה הציבורית ובאתר רכבת ישראל.

 

מודעות פרסומת

פורסמה ב-17 באפריל 2018, ב-דרום הארץ, מפות והכוונה, תחבורה ציבורית בגוש דן, תחבורה ציבורית בחיפה, תחבורה ציבורית בירושלים ותויגה ב-, . סמן בסימניה את קישור ישיר. תגובה אחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: